Zrealizowaliśmy już 2421 zleceń

Co wpływa na koszt czyszczenia metodami wysokociśnieniowymi?

Czyszczenie wysokociśnieniowe to jedna z najbardziej uniwersalnych i ekonomicznych metod czyszczenia instalacji przemysłowych. Z powodzeniem stosuje się ją od lat na całym świecie w zakładach z różnych branż – m.in. petrochemicznej, energetycznej, papierniczej, produkcyjnej czy spożywczej.

Czyszczenie wysokociśnieniowe polega na usuwaniu osadów – na zewnątrz i wewnątrz instalacji – za pomocą strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Woda powoduje oderwanie zanieczyszczeń od czyszczone powierzchni bez ryzyka jej uszkodzenia. Ponadto czyszczenie wysokociśnieniowe można wykonywać na kilka sposobów w zależności od typu czyszczonej instalacji. Dzięki temu metoda ta sprawdza się zarówno w przypadku dużych silosów czy rurociągów, jak i w przypadku rurowych wymienników ciepła, gdzie wyczyszczenia wymagają rurki o kilkucentymetrowym przekroju.

Choć nie da się udzielić precyzyjnej odpowiedzi na pytanie, „ile kosztuje czyszczenie wysokociśnieniowe”, to w niniejszym artykule szczegółowo wyjaśnimy, co wpływa na cenę usługi. Są to przede wszystkim: rodzaj czyszczonej instalacji, twardość i ilość osadu, typ i moc pompy wykorzystywanej do czyszczenia, liczebność zespołu oraz konieczność zastosowania technik alpinistycznych.

Rodzaj czyszczonej instalacji

W uproszczeniu, czyszczenie wysokociśnieniowe przeprowadza się na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na użyciu osadzonej na giętkim wężu dyszy wysokociśnieniowej, którą można wprowadzić do wnętrza instalacji – np. rurociągu. W drugim wykorzystuje się pistolety wysokociśnieniowe obsługiwane przez przeszkolonych operatorów, którzy kierują strumień wody bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię. Dlatego kluczowy wpływ na cenę czyszczenia ma rozmiar i rodzaj instalacji. To od niego zależy dobór sprzętu i metody czyszczenia. Nie bez znaczenia pozostaje również możliwość dostępu do instalacji. Czasami elementy znajdujące się na wysokości lub w trudno dostępnych miejscach czyści się z wykorzystaniem technik alpinistycznych. Tego typu działania mogą przeprowadzać wyłącznie wykwalifikowani alpiniści przemysłowi, co wpływa na koszt usługi.

Rodzaj i ilość osadu

Drugim czynnikiem wpływającym na koszt czyszczenia wysokociśnieniowego jest rodzaj osadu i stopień zanieczyszczenia instalacji. Im twardszy i grubszy osad, tym wyższe ciśnienie wody, które należy zastosować. Czasami zdarza się, że element instalacji jest całkowicie zatkany. Jego udrożnienie może wymagać zastosowania specjalistycznych dysz wysokociśnieniowych. Istotny jest także rodzaj substancji osadzającej się w instalacji – niektóre wymagają zastosowania dodatkowych środków zabezpieczających, jak np. kwasy, zasady.

Typ i moc pompy wykorzystywanej do czyszczenia

Z twardością i ilością osadu związany jest kolejny czynnik wpływający na koszt czyszczenia wysokociśnieniowego. Jak wspomniano wyżej, im twardszy jest osad, tym wyższego ciśnienia wody potrzeba do jego sprawnego usunięcia. Natomiast im większa moc pompy ciśnieniowej, tym wyższa cena, ponieważ pompa potrzebuje więcej energii oraz wody.

Każde zlecenie jest inne, dlatego nigdy nie stosujemy uniwersalnych rozwiązań – wybór urządzenia zależy od wielu czynników. Zawsze dokonujemy go wspólnie z klientem na podstawie informacji o specyfice zanieczyszczenia, lokalizacji instalacji, jej wymiarach itp. W ocenie minimalnej mocy pompy, która wystarczy do usunięcia zanieczyszczeń, kierujemy się także naszą specjalistycznej wiedzą i wieloletnim doświadczeniem.

Koszty organizacyjne

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę czyszczenia wysokociśnieniowego są koszty związane z organizacją całego zlecenia. Rzetelne wykonanie usługi wymaga odpowiedniego przygotowania – dokładnego rozpoznania przedmiotu zlecenia, wyboru i dostosowania sprzętu, mobilizacji zespołu, przygotowania dokumentacji wewnętrznej i tej wymaganej przez procedury klienta. Koszty organizacyjne, które ponosimy jeszcze przed rozpoczęciem właściwej pracy uwzględnione są w cenie usługi jako opłata organizacyjno-serwisowa. Odpowiednia logistyka całego zlecenia pozwala skrócić czas jego realizacji i tym samym obniżyć koszty.

Liczebność zespołu

W końcu, na cenę czyszczenia znaczny wpływ mają również koszty pracownicze. Każdy operator pistoletu wysokociśnieniowego musi być odpowiednio przeszkolony oraz doświadczony. Konieczne jest także specjalistyczne wyposażenie każdego członka zespołu i zapewnienie wymaganych przepisami środków ochrony osobistej. W sytuacji, gdy wyczyszczenie instalacji w zakładzie wymaga kilku dni pracy, uwzględnić należy także koszty dojazdu, zakwaterowania i diet dla całego zespołu.

Ze względu na opisane wyżej czynniki, dla każdego zlecenia opracowujemy wycenę indywidualną. Dokładamy wszelkich starań, aby szacowany czas wyczyszczenia instalacji przemysłowej był jak najdokładniejszy. Gwarantujemy również pełne zaangażowanie naszego zespołu. Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl