Zrealizowaliśmy już 2421 zleceń

Czym czyszczenie wysokociśnieniowe różni się od wuko i dlaczego jest dużo skuteczniejsze?

Powszechnie znana technika czyszczenia, tzw. wuko, to jedna z metod udrażniania zatkanych rurociągów, szczególnie kanalizacyjnych. Czym różni się ona od czyszczenia wysokociśnieniowego, jakie wykonujemy w AlpinJet?

„WUKO” to tak naprawdę nazwa polskiej firmy produkującej m.in. pojazdy asenizacyjne służące do wywozu ścieków (Wytwórnia Urządzeń Komunalnych WUKO SA). Właśnie dlatego wszystkie tego typu samochody ze zbiornikami i pompami z czasem zaczęto nazywać wuko. Tak samo mówi się na wykonywane za ich pomocą czyszczenie kanalizacji. Na czym ono polega?

Samochody wuko wyposażone są w pompy wysokociśnieniowe o dużym przepływie – nawet do 300 l wody na minutę. Ciśnienie pompowanej wody jest jednak dosyć małe i sięga zwykle 150-250 barów. Czyszczenie polega na wprowadzeniu do rurociągu specjalnego węża zintegrowanego z zabudową samochodu wuko. Pompowana przez wąż woda czyści wnętrze rurociągu za pomocą głowicy dostosowanej do jego średnicy.

Kiedy wuko nie wystarczy?

Metoda wuko znacznie różni się pod kątem efektywności od metody wysokociśnieniowej. Wykorzystywane w niej ciśnienie jest nawet kilkukrotnie niższe niż ciśnienie stosowane w waterjettingu, sięgające 1500-2000 barów.

Z tego względu czyszczenie za pomocą wuko może być skuteczne w przypadku zanieczyszczeń występujących w kanałach. Nie poradzi sobie jednak z usunięciem stwardniałych osadów, np. z soli manganowych czy żelazowych w rurociągach wodociągowych. Nie doczyści również kamienia kotłowego czy zanieczyszczeń z węglanu wapnia w rurociągach przemysłowych i może nie wystarczyć do udrożnienia całkowicie zatkanego rurociągu.

czyszczenie wuko

W takim przypadku znacznie lepiej sprawdzi się metoda wysokociśnieniowa. Dzięki zastosowaniu kilkukrotnie wyższego ciśnienia – maksymalnie 2500 barów – pozwala ona przebić i usunąć nawet twarde osady. Podczas czyszczenie wysokociśnieniowego zużywa się też zdecydowanie mniej wody niż przy niskociśnieniowym wuko. Daje to sporo oszczędności nie tylko na samej wodzie, ale także na kosztach utylizacji zużytej wody wraz z usuniętymi zanieczyszczeniami. Dzięki temu metoda wysokociśnieniowa jest też bardziej ekologiczna.

Za jej pomocą można czyścić nie tylko rurociągi kanalizacyjne, ale także przemysłowe, o średnicy od 3 cm do ponad 1 m i większych. Dzięki temu czyszczenie wysokociśnieniowe jest bardzo uniwersalne i znajduje zastosowanie w wielu branżach.

Więcej o naszych usługach przeczytasz na stronie czyszczenie rurociągów metodami wysokociśnieniowymi.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl