Zrealizowaliśmy już 2421 zleceń

Dlaczego czyszczenie rurociągów przemysłowych metodami wysokociśnieniowymi jest najbardziej efektywne?

Większość instalacji przemysłowych zbudowana jest z różnego rodzaju rurociągów transportujących wodę, półprodukty, ciecze hydrauliczne, osady oraz inne wykorzystywane w zakładzie media. Sprawne działanie rurociągów przekłada się na wydajność całego procesu produkcji.

Powstawanie osadów wewnątrz rurociągów jest nieuniknione. Na ściankach rurociągu z czasem odkładają się transportowane nim substancje, powodując zmniejszenie przepływu i spadek wydajności całego systemu. Odrywające się od ścianek złogi mogą także zanieczyszczać partie transportowanego materiału. W skrajnych przypadkach długotrwale osadzające się zanieczyszczenia mogą całkowicie zatkać rurociąg.

Dlatego tak istotne jest regularne kontrolowanie drożności rurociągów i ich czyszczenie. Udrożnienie nawet całkowicie zatkanego fragmentu rurociągu jest znacznie tańsze niż wymiana odcinka rury na nowy. Rurociągi przemysłowe czyści się najczęściej metodami chemicznymi lub metodami wysokociśnieniowymi. Czym się one między sobą różnią i dlaczego czyszczenie hydrodynamiczne (wysokociśnieniowe) jest najbardziej efektywne?

Czyszczenie rurociągów metodami chemicznymi

Aby rurociąg można było wyczyścić od wewnątrz za pomocą substancji chemicznych, musi być on w odpowiedni sposób zaprojektowany. Nie wszystkie instalacje można wyczyścić za pomocą chemii. Czyszczenie chemiczne polega na wypełnieniu rurociągu środkiem chemicznym, który ma rozpuścić osad. Ta metoda czyszczenia wymaga więc czasu potrzebnego, aby zaszły odpowiednie reakcje chemiczne. Ponadto po rozpuszczeniu złogów konieczne jest usunięcie środka chemicznego z rurociągu i jego utylizacja oraz przepłukanie rurociągu. W przypadku rurociągów o większych średnicach ich wyczyszczenie metodami chemicznymi staje się czasochłonne i kosztowne.

Czyszczenie rurociągów metodami wysokociśnieniowymi

Czyszczenie wysokociśnieniowe, nazywane również hydrodynamicznym, wykorzystuje strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem, sięgającym nawet 2500 barów. Największą zaletą tej metody jest możliwość udrożnienia i wyczyszczenia rur z twardym osadem bez konieczności demontażu układu. Co ważne, wodą pod wysokim ciśnieniem można wyczyścić zarówno mniejsze rurociągi o średnicach nieprzekraczających 3 cm, jak i rurociągi o średnicach sięgających nawet ponad 1 m. Rurociągi o mniejszym przekroju czyści się za pomocą specjalnej dyszy obrotowej osadzonej na giętkim wężu wysokociśnieniowym. Rurociągi o większym przekroju czyszczone są natomiast za pomocą wieloramiennej głowicy umieszczonej w klatce ochronnej. Głowica obraca się wewnątrz klatki, dzięki czemu nie ma ryzyka, że będzie uderzała w ścianki rury. Największe rurociągi, o średnicy ponad 60 cm, mogą być czyszczone za pomocą pistoletów wysokociśnieniowych.  Obsługują je operatorzy wchodzący do wnętrza rurociągu.

czyszczenie rurociągu przez operatora

Czyszczenie wysokociśnieniowe jest bardziej wydajne niż czyszczenie chemią. Cały proces przebiega szybciej, a ekstremalnie wysokie ciśnienie wody sprawia, że usuwane są nawet twarde, wielowarstwowe osady. Metoda ta, w przeciwieństwie do metod mechanicznych, jest bezpieczna dla czyszczonej powierzchni. Woda nie ma właściwości abrazyjnych i nie niszczy instalacji. Ponadto czyszczenie wysokociśnieniowe nie generuje niebezpiecznych, chemicznych odpadów, których utylizacja jest skomplikowana i kosztowna. Jedynym odpadem jest woda wraz z elementami usuniętego osadu, co sprawia, że czyszczenie wysokociśnieniowe jest bezpieczne dla środowiska.

Co wpływa na skuteczność czyszczenia hydrodynamicznego?

Istotnym czynnikiem wpływającym na efektywność i skuteczność czyszczenia wysokociśnieniowego są specjalistyczne kompetencje firmy wykonującej usługę. W AlpinJet mamy ponad 12 lat doświadczenia w czyszczeniu hydrodynamicznym rurociągów przemysłowych. Dzięki setkom zrealizowanych zleceń potrafimy zaproponować klientowi unikalne rozwiązania technologiczne, które zwiększają szanse na całkowite usunięcie osadu w możliwie najkrótszym czasie. Przeszkolona kadra, w skład której wchodzą również alpiniści i grotołazi sprawia, że jesteśmy w stanie wyczyścić rurociągi w miejscach trudno dostępnych lub znajdujących się na wysokości. Podczas wykonywania usługi rygorystycznie przestrzegamy najwyższych standardów bezpieczeństwa. Doskonalony przez lata proces organizacyjny pozwala nam, w sytuacjach awaryjnych, wysłać zespół następnego dnia po przyjęciu zlecenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o usłudze czyszczenia rurociągów metodami wysokociśnieniowymi, przejdź na podstronę czyszczenie i udrażnianie rurociągów w zakładach przemysłowych.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl