Zrealizowaliśmy już 2346 zleceń

Regularne czyszczenie instalacji gwarancją uniknięcia zabrudzeń w przemyśle papierniczym

W przemyśle papierniczym jakość produktu końcowego jest szczególnie istotna. Oprócz bieżącej kontroli jakości i dbałości o każdy etap procesu produkcji, kluczowy wpływ na jakość wyrobów ma utrzymanie czystości instalacji w zakładzie.

Nieodzownym elementem głównych instalacji w papierniach i celulozowniach są rurociągi o różnej średnicy. Za ich pomocą transportowane są niezbędne w procesie produkcji papieru woda, chemikalia i w końcu sama masa papiernicza. Z czasem we wnętrzu rurociągów odkładają się przepływające nimi substancje i kamień. Powstające stopniowo osady powodują zmniejszenie przepływu i spadek wydajności całego układu. W skrajnych przypadkach mogą one doprowadzić do całkowitego zatkania rurociągu. Natomiast odrywające się od ścianek rurociągów złogi zanieczyszczają transportowany materiał. Dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie i oczyszczanie wnętrza rurociągów w zakładzie.

Na czym polega czyszczenie rurociągów w papierniach metodą hydrodynamiczną?

Najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą czyszczenia instalacji przemysłowych, a w szczególności rurociągów, jest obecnie czyszczenie wysokociśnieniowe. Do czyszczenia wykorzystuje się strumień wody pod bardzo wysokim ciśnieniem, sięgającym nawet 1000 barów. Największą zaletą tej metody jest możliwość udrożnienia i wyczyszczenia rur z twardym osadem bez konieczności demontażu układu. Co ważne, w ten sposób można wyczyścić rurociągi o średnicy od kilku centymetrów do nawet kilku metrów. Rurociągi o mniejszym przekroju czyści się za pomocą specjalnej dyszy obrotowej osadzonej na giętkim wężu wysokociśnieniowym. Dzięki temu głowicę można wprowadzić do wnętrza rurociągu i wyczyścić za jej pomocą długie odcinki. Większe rurociągi, o średnicy ponad 60 cm, lub zbiorniki mogą być czyszczone za pomocą pistoletów wysokociśnieniowych obsługiwanych przez operatorów wchodzących do środka.

Jakie korzyści daje czyszczenie instalacji w papierni metodami wysokociśnieniowymi?

Woda pod wysokim ciśnieniem jest wyjątkowo skuteczna w usuwaniu twardych i uporczywych osadów. Woda nie ma właściwości abrazyjnych, nie niszczy więc czyszczonej powierzchni, co może się zdarzyć w przypadku zastosowania innych metod mechanicznych. Wysokość ciśnienia można dostosować do twardości osadu, co dodatkowo chroni elementy instalacji przed uszkodzeniem.

Czyszczenie wysokociśnieniowe jest także bardziej wydajne niż czyszczenie chemią i nie wymaga zastosowania jakiejkolwiek substancji chemicznej. Dzięki temu do instalacji nie wprowadza się dodatkowych środków, które mogłyby wpłynąć na jakość produktu lub wymagałyby usunięcia i wypłukania. Czyszczenie wysokociśnieniowe nie generuje więc niebezpiecznych, chemicznych odpadów, których utylizacja jest skomplikowana i kosztowna. Jedynym odpadem jest woda wraz z elementami usuniętego osadu, co sprawia, że czyszczenie wysokociśnieniowe jest bezpieczne dla środowiska.

Czyszczenie wysokociśnieniowe jest również bezpieczne dla urządzeń wrażliwych na temperaturę. Można je zastosować nawet w trudno dostępnych miejscach, a dzięki różnego rodzaju dyszom i pistoletom wysokociśnieniowym metoda ta jest bardzo precyzyjna.

Kolejną korzyścią jest stosunkowo krótki czas potrzebny na wyczyszczenie poszczególnych elementów. Dzięki temu przestoje w produkcji są krótsze niż w przypadku zastosowania innych metod.

Ze względu na powyższe korzyści w zakładach papierniczych, w których zwykle nie ma problemu z dostępem do wody, czyszczenie wysokociśnieniowe wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Za pomocą tej metody można czyścić nie tylko rurociągi, ale także warniki, sita, prasy, kadzie i inne elementy instalacji. Więcej o naszych usługach przeczytasz na stronie https://www.alpinjet.pl/uslugi/czyszczenie-innych-instalacji-przemyslowych/.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl