Zrealizowaliśmy już 2346 zleceń

Skuteczne czyszczenie wyparek w cukrowniach

Po każdej kampanii cukrowniczej konieczne jest usunięcie z maszyn, zbiorników, rurociągów i całego systemu wszystkich zanieczyszczeń powstałych w wyniku procesu technologicznego.

Największe wyzwanie stanowi czyszczenie wyparek. Aparaty wyparne wykorzystuje się w cukrowniach w końcowym etapie produkcji cukru. Służą do zagęszczenia soku cukrowego, z którego następnie, w wyniku gotowania powstaje tzw. cukrzyca. Każda wyparka może składać się nawet z kilku tysięcy rurek o średnicy zaledwie kilku centymetrów. W trakcie eksploatacji rurki wyparki oraz inne elementy zarastają kamieniem wapiennym. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zatkania części rurek. Użytkowanie nie w pełni drożnej wyparki szybko doprowadzi do jej uszkodzenia.

Czyszczenie wyparek w cukrowniach metodą hydrodynamiczną

Jedną z najskuteczniejszych metod czyszczenia wyparek w cukrowniach jest obecnie czyszczenie hydrodynamiczne, nazywane także czyszczeniem wysokociśnieniowym lub hydraulicznym. Wykorzystuje ono siłę strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem sięgającym nawet 2500 barów.

Rurki aparatu wyparnego czyści się za pomocą specjalnych dysz, które wkładane są do wnętrza rurek. Kluczowy jest odpowiedni dobór dyszy – tak, by była w stanie przebić nawet stwardniały kamienny osad. Zwykle stosuje się dysze obrotowe, umożliwiające jednoczesne kierowanie wody do przodu na boki i do tyłu. Dzięki temu strumienie wody przebijają osad nawet w całkowicie zatkanej rurce, domywają jej ścianki i wypłukują resztki kamienia, odprowadzając zanieczyszczenia.

czyszczenie wyparek w cukrowniach

Dysza osadzona jest na giętkim, wytrzymałym wężu, co umożliwia czyszczenie rurek wyparki o dowolnej długości. W AlpinJet dysponujemy ponad 100 różnymi rodzajami dysz. Dzięki temu jesteśmy w stanie dostosować sprzęt do twardości i ilości osadu w wyparce. Kolejnym czynnikiem wpływającym na szybkość i skuteczność czyszczenia, jest odpowiedni dobór ciśnienia wody. Im wyższe ciśnienie, tym większa moc pompy, dlatego zawsze należy przeanalizować, przy jakim ciśnieniu możemy uzyskać najlepszy efekt bez niepotrzebnego podnoszenia kosztów.

Zalety czyszczenia wysokociśnieniowego

Co ważne, czyszczenie wysokociśnieniowe wymaga jedynie dostępu do bieżącej wody. Metoda hydrodynamiczna jest bardzo skuteczna nawet w przypadku twardszych osadów. Doskonale sprawdza się również w przypadku kamienia wapiennego, dlatego od lat stosowana jest w cukrowniach w Polsce i na świecie. Pozwala również usunąć zanieczyszczenia w miejscach trudno dostępnych, gdzie niemożliwe jest wykorzystanie innej metody.

W AlpinJet czyszczenie wysokociśnieniowe łączymy z umiejętnościami alpinistycznymi naszego zespołu, dlatego jesteśmy również w stanie dotrzeć do tych elementów wyparek, które znajdują się na wysokości. Aparaty wyparne oraz inne wymienniki ciepła w różnego rodzaju zakładach przemysłowych, także w cukrowniach czyścimy już od 13 lat. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych usługach, przejdź na podstronę czyszczenia wymienników ciepła w zakładach przemysłowych lub skontaktuj się z nami.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl