Zrealizowaliśmy już 2346 zleceń

Systemy asekuracyjne stosowane podczas czyszczenia na wysokości

W zakładach przemysłowych elementy instalacji wymagające wyczyszczenia często znajdują się na pewnej wysokości. Zgodnie z ustawą, praca na wysokości to każda praca wykonywana powyżej 1 m nad ziemią. Wymaga więc ona odpowiedniego zabezpieczenia.

Z tego względu w wielu obiektach stosowane są systemy asekuracyjne pionowe lub poziome. Systemy pionowe zabezpieczają osoby poruszające się np. po drabinie, wchodzące na komin, maszt, turbinę wiatrową czy zbiornik. Systemy poziome umożliwiają natomiast asekurację osób pracujących na płaskich dachach, estakadach czy stropach zbiorników. Z czego składa się stały system asekuracyjny?

Elementy stałego systemu asekuracyjnego

Stały system asekuracyjny składa się z elementów trwale przymocowanych do budynku, drabiny, komina – wszędzie tam, gdzie konieczne jest wejście na wysokość powyżej 1 m. Systemy asekuracyjne mają za zadanie nie tylko chronić przed upadkiem, ale także minimalizować ryzyko urazów, gdy już do tego upadku dojdzie. Przykładowo, system asekuracji linowej składa się nie tylko z punktów kotwiczących na stałe przymocowanych do podłoża i stalowej liny, ale także z urządzenia samozaciskowego przypinanego do szelek bezpieczeństwa. Dzięki temu w razie upadku i obciążenia, urządzenie zaciska się na linie, blokując dalsze zsuwanie się minimalizując ryzyko kontuzji.

Innym rodzajem stałego systemu asekuracyjnego są drabiny elewacyjne (szynodrabiny) z zintegrowanym systemem zabezpieczającym przed upadkiem z wysokości. Również ich elementem jest urządzenie samozaciskowe, hamujące opadanie pod wpływem obciążenia.

Niezależnie od rodzaju stosowanego w zakładzie systemu asekuracyjnego, konieczne jest, aby miał on wszystkie niezbędne atesty oraz spełniał wymogi europejskich norm bezpieczeństwa EN353-1: 2002, EN:353-1:2014 oraz EN:363.

Asekuracja w przypadku braku stałych punktów asekuracyjnych

W przypadku braku w obiekcie stałego systemu asekuracyjnego wykonanie czyszczenia hydrodynamicznego na wysokości jest zadaniem szczególnie wymagającym. Warto zauważyć, że w myśl obowiązujących przepisów za bezpieczeństwo na terenie zakładu odpowiada zawsze użytkownik obiektu. Dlatego w razie konieczności wyczyszczenia elementów instalacji znajdujących się na wysokości, warto zlecić to zadanie wykwalifikowanym alpinistom przemysłowym. Ważne, aby byli oni odpowiednio przeszkoleni i uprawnieni do pracy w dostępie linowym. Zbudowanie odpowiednich stanowisk i punktów asekuracyjnych jest możliwe nawet w trudno dostępnych miejscach, wymaga jednak odpowiedniej wiedzy. Dużą przewagą w takich sytuacjach jest doświadczenie górskie, szczególnie we wspinaczce i działalności jaskiniowej.

punkty asekuracyjne

Dlatego w zespole AlpinJet mamy nie tylko wykwalifikowanych operatorów myjek ciśnieniowych, ale także aktywnych alpinistów. Wszyscy mają niezbędne uprawnienia do pracy w dostępie linowym, m.in. międzynarodowe certyfikaty IRATA, certyfikaty Organizacji Techników Dostępu Linowego (OTDL) oraz certyfikaty innych ośrodków szkolenia wysokościowego. Gwarantuje to bezpieczne wykonanie czyszczenia hydrodynamicznego także na wysokości, nawet w przypadku, gdy w zakładzie nie ma stałego systemu asekuracyjnego.

Więcej o naszych standardach bezpieczeństwa dowiesz się na stronie www.alpinjet.pl/bezpieczenstwo/.

< Powrót do wszystkich artykułów

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl