Zrealizowaliśmy już 2346 zleceń

Na czym polega wysokociśnieniowe czyszczenie wymienników ciepła?

Przemysłowe wymienniki ciepła odgrywają istotną rolę w procesie produkcyjnym. Odpowiadają za przekazanie energii cieplnej z jednego ośrodka do drugiego i są zwykle elementem linii technologicznej w zakładzie. Jak wygląda czyszczenie wymienników ciepła metodami wysokociśnieniowymi?

Zanieczyszczenia zalegające na powierzchni służącej do wymiany ciepła pomiędzy mediami ograniczają proces przekazywania energii i obniżają sprawność oraz wydajność całego układu. Zazwyczaj skutkuje to zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, a tym samym – podniesieniem kosztu produkcji.

Regularne czyszczenie wymienników ciepła pozwala zachować odpowiednie parametry ich pracy, poprawia wydajność i przedłuża żywotność wymiennika. Jedną z najskuteczniejszych i najbardziej ekonomicznych metod czyszczenia wymienników ciepła w przemyśle jest czyszczenie wysokociśnieniowe, nazywane także hydrodynamicznym. Na czym ono polega?

Wysokociśnieniowe czyszczenie wymienników rurowych

Najczęściej w zakładach produkcyjnych wykorzystywane są wymienniki płaszczowo-rurowe oraz wymienniki płytowe. Ze względu na odmienną konstrukcję wymagają one nieco innej technologii czyszczenia.

Wymienniki płaszczowo-rurowe składają się z cylindrycznego płaszcza oraz przebiegających wewnątrz niego mniejszych rurek cienkościennych. To ich powierzchnia odpowiada za wymianę ciepła, dlatego znajdujący się w rurkach osad lub całkowite zatkanie części rurek znacząco obniża wydajność wymiany ciepła. Metoda wysokociśnieniowa pozwala na udrożnienie i wyczyszczenie rurek wymiennika o dowolnej długości i średnicy, zarówno prostych, jak i U-kształtnych.

Czyszczenie hydrodynamiczne tego typu wymienników polega na skierowaniu na wewnętrzne ścianki rurek wody o ciśnieniu sięgającym nawet 2500 barów. Wykonuje się je za pomocą specjalnej dyszy obrotowej umieszczonej na końcu giętkiego węża wysokociśnieniowego. Strumienie wody kierowane są na boki, do przodu i do tyłu, dzięki czemu osad jest dokładnie wymywany. Co ważne, taka metoda czyszczenia jest bezpieczna dla wymiennika i nie powoduje uszkodzeń powierzchni rurek.

Wysokociśnieniowe czyszczenie wymienników płytowych

Wymienniki płytowe składają się z połączonych ze sobą płyt. Osad gromadzący się w przestrzeni pomiędzy płytami znacznie obniża efektywność wymiany ciepła. Czyszczenie tego typu wymiennika metodą hydrodynamiczną przeprowadza się za pomocą pistoletów wysokociśnieniowych służących do czyszczenia powierzchni płaskich. Ciśnienie strugi wody może wynosić w tym przypadku aż 2500 barów. Aby dokładnie wymyć wszystkie płyty wymiennika, konieczne jest jego rozmontowanie. W podobny sposób można wyczyścić wymienniki wężownicowe oraz wymienniki z ożebrowaniem.

czyszczenie płytowego wymiennika ciepła

Co ważne, metodą wysokociśnieniową można skutecznie wyczyścić wymienniki i ich elementy z osadów różnego pochodzenia. Woda pod wysokim ciśnieniem z powodzeniem usuwa osady biologiczne występujące np. w instalacjach wykorzystujących wodę morską, osady chemiczne będące produktem zachodzących w wymienniku reakcji (np. koks) oraz powszechne w przemyśle osady związane z korozją.

Dlaczego regularne czyszczenie wymienników ciepła obniża koszty produkcji?

Regularne czyszczenie wymienników ciepła metodami wysokociśnieniowymi niesie ze sobą konkretne korzyści wpływające na obniżenie kosztów produkcji. Należy do nich przede wszystkim niższy koszt ich eksploatacji związany z mniejszym zapotrzebowaniem wymiennika na energię. Druga korzyść to wzrost wydajności działania całej instalacji, której częścią jest wymiennik ciepła. Regularne czyszczenie wymienników przedłuża także ich żywotność i pozwala uniknąć awarii powodujących przestój całej linii produkcyjnej.

Skuteczne czyszczenie wymiennika ciepła wymaga specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W AlpinJet od 12 lat czyścimy przemysłowe wymienniki ciepła metodami wysokociśnieniowymi. W przypadku awarii wymiennika, jesteśmy w stanie wysłać zespół nawet następnego dnia po zgłoszeniu usterki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej usłudze, przejdź na podstronę czyszczenie wymienników ciepła w zakładach przemysłowych.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl