Zrealizowaliśmy już 2346 zleceń

Czyszczenie U-kształtnych rurowych wymienników ciepła

W wielu zakładach przemysłowych wykorzystywane są rurowe wymienniki ciepła, także U-kształtne. Służą one do przekazania energii cieplnej z jednego ośrodka do drugiego, najczęściej za pośrednictwem gazu lub cieczy.

Duży wpływ na efektywność i szybkość wymiany ciepła ma rzeczywista powierzchnia wymiennika biorąca udział w całym procesie. Zanieczyszczenia osadzające się z czasem w rurkach wymiennika ograniczają tę powierzchnię oraz mogą prowadzić do całkowitego zatkania wymiennika lub uszkodzenia czy perforacji jednej z rurek. Z tego względu zaleca się regularne czyszczenie rurowych wymienników ciepła w zakładzie średnio raz na 2 lata. Dzięki czyszczeniu zwiększa się efektywność całego procesu i spadają koszty eksploatacji wymiennika, wydłuża się także jego żywotność.

Największym wyzwaniem jest czyszczenie rurowych wymienników U-kształtnych, zbudowanych z wielu zagiętych na kształt litery „U” rurek. W jaki sposób można czyścić tego typu wymienniki?

Czyszczenie chemiczne

Składające się z wielu cienkościennych rurek wymienniki rurowe U-kształtne można wyczyścić, wtłaczając do ich wnętrza odpowiednie substancje chemiczne. Mają one rozpuścić zatory i znajdujący się w środku osad. Często konieczne jest wykonanie kilku cykli płukania wymiennika, metoda ta jest więc dość czasochłonna. Może nie sprawdzić się także w przypadku twardego osadu i całkowicie zatkanych rurek wymiennika – wtedy nie można nawet wtłoczyć do nich środków czyszczących. Z tego względu najbardziej efektywną i najszybszą metodą skutecznego wyczyszczenia rurowego wymiennika ciepła jest czyszczenie wysokociśnieniowe.

Czyszczenie wysokociśnieniowe

Metoda wysokociśnieniowa, wykorzystująca strumień wody pod ciśnieniem nawet 2500 barów, pozwala na wyczyszczenie nawet całkowicie zatkanych rurek oraz wymienników U-kształtnych. Czyszczenie polega na wprowadzeniu do rurki wymiennika specjalnej dyszy obrotowej osadzonej na elastycznym, ale odpornym na przetarcia wężu z tworzywa. Skierowane w różnych kierunkach strumienie wody z dyszy przebijają osad i dokładnie oczyszczają całą wewnętrzną powierzchnię rurki wymiennika. Za pomocą metody wysokociśnieniowej można precyzyjnie wyczyścić wymienniki rurowe o dowolnej długości i średnicy kanałów, zarówno proste, jak i U-kształtne. Wąż, na którym osadzono dyszę, jest na tyle elastyczny, że bez trudu pokona U-kształtne zagięcie rurki wymiennika.

czyszczenie rurowych wymienników ciepła

Czyszczenie wysokociśnieniowe jest jedną z najbardziej skutecznych, ekologicznych i ekonomicznych metod czyszczenia wymienników rurowych. Jedynym pozostałym po czyszczeniu odpadem jest woda z usuniętym osadem, nie ma więc konieczności często kosztownej utylizacji wykorzystanego do czyszczenia środka chemicznego. Czyszczenie wodą nie uszkadza wnętrza rurek i nie powoduje ich odkształceń. Wykorzystanie dyszy obrotowej pozwala również od razu sprawdzić, czy rurki na pewno zostały udrożnione (inaczej wąż z dyszą nie przejdzie przez nie) – w przypadku metody chemicznej nie ma takiej możliwość.

Koszt czyszczenia rurowego wymiennika ciepła metodami wysokociśnieniowymi

Ostateczny koszt czyszczenia rurowego wymiennika ciepła zależy od wielu czynników, m.in. od rodzaju i ilości osadu w rurkach wymiennika, stopnia jego zwarcia z powierzchnią rurek, od rozmiarów wymiennika, typu i mocy pompy wykorzystywanej do czyszczenia oraz liczebności zespołu wykonującego usługę. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o koszcie czyszczenia, przeczytaj artykuł „Ile kosztuje czyszczenie przemysłowych wymienników ciepła?”.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl