Zrealizowaliśmy już 2346 zleceń

Jak uniknąć nagłych awarii w przemyśle spowodowanych niedrożnością układu?

Dla wielu zakładów przemysłowych nagła awaria kluczowych instalacji oznacza nieplanowany przestój i konkretne straty. W jaki sposób można ich uniknąć?

Większość systemów w zakładach przemysłowych jest narażona na odkładanie się osadów, zanieczyszczeń, kamienia kotłowego lub innych substancji. Z czasem mogą powodować one spadek wydajności układu lub całkowite zatkanie jego elementu. Niedrożność może prowadzić do wzrostu ciśnienia, co z kolei zwiększa ryzyko uszkodzenia komponentów lub rur. Jak można zapobiegać temu procesowi i konserwować działające w zakładzie instalacje?

Regularne czyszczenie gwarancją drożności i wydajności instalacji

Regularne czyszczenie instalacji od wewnątrz za pomocą metod wysokociśnieniowych zapobiega odkładaniu się osadu na ściankach rurociągów, zbiorników i innych elementów systemu. Dzięki temu ograniczone jest ryzyko częściowej lub całkowitej niedrożności i spowodowanej przez nią awarii. Woda pod ciśnieniem skutecznie usuwa zanieczyszczenia, rdzę i inne substancje. Dzięki temu poprawia się przepływ i wydajność układu, co zapewnia mniejsze zużycie energii i wyraźne oszczędności.

Czyszczenie wysokociśnieniowe pomaga również zapobiegać korozji i przedłuża trwałość instalacji. Znajdujące się w jej wnętrzu osady i zanieczyszczenia mogą tworzyć warstwy, które zwiększają ryzyko korozji materiałów. Ich regularne usuwanie konserwuje elementy układu i wydłuża ich żywotność.

Co ważne, w przypadku wymienników ciepła metody wysokociśnieniowe pozwalają skutecznie wyeliminować kamień kotłowy. W instalacjach grzewczych i chłodniczych kamień może zbierać się na wewnętrznych powierzchniach wymienników ciepła. Ich regularne czyszczenie zapewnia utrzymanie efektywności wymiany ciepła na odpowiednim poziomie.

Dlaczego warto zdecydować się na metody wysokociśnieniowe?

Czyszczenie wysokociśnieniowe, nazywane także hydrodynamicznym, jest jedną z najbardziej uniwersalnych i najczęściej stosowanych metod czyszczenia przemysłowego. Jej zaletami są wysoka skuteczność i możliwość czyszczenia niemal wszystkich rodzajów instalacji. Co ważne, metoda ta nie uszkadza czyszczonej powierzchni (woda nie ma właściwości abrazyjnych) i nie wymaga stosowania środków chemicznych. Dla wielu zakładów przemysłowych jest to istotna przewaga. Wbrew pozorom, czyszczenie wysokociśnieniowe jest także jedną z najbardziej ekologicznych metod czyszczenia przemysłowego – więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule na naszym blogu.

czyszczenie rurociągów przemysłowych

Warto jednak pamiętać, że czyszczenie wysokociśnieniowe musi być przeprowadzane przez wykwalifikowany, dobrze wyposażony zespół i z zachowaniem właściwych środków ostrożności. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór ciśnienia oraz dyszy czyszczącej. Nieprawidłowe stosowanie tej techniki może spowodować uszkodzenia lub awarie, dlatego tak ważny jest wybór kompetentnej i doświadczonej firmy. W AlpinJet od 15 lat czyścimy i udrażniamy instalacje przemysłowe metodami hydrodynamicznymi. Do tej pory wykonaliśmy blisko 2,5 tysiąca zleceń – wszystkie bezawaryjnie.

Dowiedz się więcej o naszym doświadczeniu lub skontaktuj się z nami, aby zamówić usługę.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl