Zrealizowaliśmy już 2346 zleceń

Ile kosztuje czyszczenie rurociągu metodami wysokociśnieniowymi i co wpływa na cenę usługi?

Czyszczenie wysokociśnieniowe z wykorzystaniem strumienia wody pod ciśnieniem sięgającym nawet 2500 barów, jest obecnie najskuteczniejszą i najbardziej ekonomiczną metodą usuwania osadu z rurociągów przemysłowych. Od czego zależy koszt czyszczenia rurociągu?

Dla każdego zlecenia na czyszczenie rurociągu przemysłowego przygotowywana jest indywidualna wycena. Wynika to oczywiście ze specyfiki tego rodzaju usług – czynników wpływających na ostateczny koszt czyszczenia jest bardzo dużo. Do najważniejszych należą: rozmiar i długość rurociągu, jego lokalizacja w zakładzie i dostęp do części, która ma zostać wyczyszczona; rodzaj osadu i jego ilość; typ pompy wykorzystywanej do czyszczenia; czas konieczny do zrealizowania usługi; liczebność zespołu. Uwzględnić również należy stałą opłatę organizacyjno-serwisową.

Koszty organizacyjne

Ze względu na złożoność każdego zlecenia i konieczność wyboru odpowiedniego sprzętu i przygotowania go, mobilizację zespołu, przygotowanie dokumentacji wewnętrznej i tej wymaganej przez procedury klienta, cena usługi każdorazowo zawiera tzw. opłatę organizacyjno-serwisową. Logistyka całego zlecenia jest w przemyśle równie ważna, jak samo wykonanie usługi, dlatego przykładamy ogromną wagę do jak najsprawniejszej organizacji. Pozwala to skrócić czas czyszczenia rurociągu, a co za tym idzie – obniżyć jego koszt.

Rodzaj i ilość osadu w rurociągu

Różnego rodzaju rurociągi przemysłowe wymagają czyszczenia od wewnątrz w związku z powstającym na ich ściankach osadem. Narastający osad z transportowanego rurociągiem materiału stopniowo zmniejsza światło rurociągu, a co za tym idzie – jego przepustowość i wydajność całego procesu. Materiały są transportowane wolniej i mogą ulegać zanieczyszczeniu, gdy złogi ze ścianek zaczną się samoistnie odklejać. W przypadku rurociągów o mniejszych średnicach narastający osad może również doprowadzić do ich całkowitego zatkania. Dlatego bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na cenę wysokociśnieniowego czyszczenia rurociągów przemysłowych jest rodzaj i ilość osadu, który trzeba usunąć.

Typ i moc pompy wykorzystywanej do czyszczenia rurociągu

Im twardszy jest osad, tym wyższego ciśnienia wody potrzeba do jego sprawnego wyczyszczenia. Dysponujemy pompami wysokociśnieniowymi o różnej mocy, przeznaczonymi do różnych zastosowań. Wybór urządzenia zależy od specyfiki zlecenia. Zawsze dokonujemy go wspólnie z klientem na podstawie uzyskanych informacji oraz naszej specjalistycznej wiedzy i wieloletniego doświadczenia. Im większa moc pompy, tym wyższa cena, ponieważ pompa potrzebuje więcej energii oraz wody.

Rozmiar i położenie czyszczonego rurociągu

Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę czyszczenia rurociągu, jest jego rozmiar i możliwość dostępu do rurociągu. Wysokociśnieniowe czyszczenie rurociągów, w zależności od średnicy, przeprowadza się na kilka sposobów. Czyszczenie rurociągów o małych średnicach (fi < 300 mm) polega na wprowadzeniu do wnętrza rury specjalnej dyszy obrotowej zainstalowanej na odpowiednio giętkim wężu. Obracając się dokoła własnej osi, wymywa ze ścianek zalegający osad. Dzięki zastosowaniu odpowiednich dysz i węży można w ten sposób przebijać się przez zatory oraz pokonywać zakręty rurociągu.

Czyszczenie rurociągów o średnicy pomiędzy 300 a 600 mm wykonywane jest specjalną głowicą obrotową z przedłużanymi ramionami. Głowica montowana jest w klatce ochronnej, która przeciągana jest ręcznie między otworami rewizyjnymi. Rury o największych średnicach, powyżej 600 mm czyści się za pomocą pistoletów wysokociśnieniowych. W tym wypadku konieczne jest wejście do środka operatora pistoletu, co oczywiście wpływa również na cenę usługi. Ważne są również położenie rurociągu i dostęp do niego. W przypadku rurociągów pionowych oraz skośnych czyszczenie wykonywane jest z asekuracją linową przy użyciu technik alpinistycznych, co także podnosi koszt.

Liczebność zespołu

Na cenę czyszczenia rurociągu znaczny wpływ mają również koszty pracownicze. Warto zaznaczyć, że praca z wodą pod tak ogromnym ciśnieniem wymaga odpowiedniego przeszkolenia i doświadczenia. Konieczne jest również specjalistyczne wyposażenie i zapewnienie środków ochrony osobistej dla każdego członka zespołu. W przypadku pracy w dostępie linowym pracownik musi mieć nie tylko uprawnienia operatora myjki wysokociśnieniowej, ale także uprawnienia alpinisty przemysłowego. W sytuacji, gdy udrożnienie lub wyczyszczenie rurociągu wymaga kilku dni pracy, uwzględnić należy także koszty dojazdu, zakwaterowania i diet dla całego zespołu.

Ze względu na opisane wyżej czynniki, dla każdego zlecenia opracowujemy wycenę indywidualną. Dokładamy wszelkich starań, aby szacowany czas wyczyszczenia rurociągu był jak najdokładniejszy. Gwarantujemy również pełne zaangażowanie naszego zespołu. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego +48 508‑201‑076 lub mailowego piotr.stelmach@alpinjet.pl.

Więcej o czyszczeniu rurociągów przemysłowych metodami hydrodynamicznymi przeczytasz w artykule „Dlaczego czyszczenie rurociągów przemysłowych metodami wysokociśnieniowymi jest najbardziej efektywne?”

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl