Zrealizowaliśmy już 2346 zleceń

Metody czyszczenia płomieniówek w kotłach przemysłowych

Powstawanie osadów w kotłach na paliwa stałe jest nieuniknione. Jedną z najbardziej narażonych na zabrudzenie powierzchni jest wnętrze płomieniówek odprowadzających spaliny znad paleniska. Jakie są najskuteczniejsze metody czyszczenia płomieniówek w kotłach przemysłowych?

Niestety, poziom osadu w płomieniówkach ma również największy wpływ na wydajność całego kotła. Już 1 milimetr osadu we wnętrzu rury obniża efektywność wymiany ciepła aż o 8-10 proc. Z tego względu płomieniówki są najczęściej czyszczonym elementem całego kotła. Osady tworzą się szczególnie od strony wlotu spalin, gdzie ich prędkość jest najmniejsza. W wielu zakładach przemysłowych płomieniówki czyści się mechanicznie (najczęściej ręcznie). Metodami alternatywnymi są czyszczenie wysokociśnieniowe (nazywane także hydrodynamicznym) lub czyszczenie pneumatyczne (za pomocą sprężonego powietrza). Czym charakteryzują się te metody i która jest najbardziej efektywna?

Czyszczenie płomieniówek metodami wysokociśnieniowymi

Czyszczenie płomieniówek w kotłach przemysłowych metodami wysokociśnieniowymi pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie osadu. Podczas czyszczenia wykorzystuje się strumień wody pod ciśnieniem sięgającym 500-1000 barów. Do wnętrza rur wprowadza się specjalne dysze, które są w stanie przebić osad nawet w całkowicie zatkanej płomieniówce. Dysze osadzone są na giętkich, wytrzymałych wężach, co ułatwia ich wprowadzanie do wnętrza rurek. Co ważne, w taki sposób można czyścić płomieniówki o dowolnych średnicach, a strumień wody nie uszkodzi ich powierzchni. Jedynym odpadem powstałym w wyniku czyszczenia hydrodynamicznego jest woda wraz z usuniętymi zanieczyszczeniami. Od razu po wyczyszczeniu kocioł może wrócić do pracy.

Mechaniczne czyszczenie płomieniówek

Przemysłowe kotły płomieniówkowe bardzo często czyszczone są ręcznie, za pomocą długich szczotek umożliwiających mechaniczne usunięcie osadu z wnętrza rur. Można do tego użyć także szczotek automatycznych, napędzanych sprężonym powietrzem. Ze względu na dużą liczbę rurek jest to zwykle zadanie dość czasochłonne. Czyszczenie mechaniczne wiąże się również z koniecznością odstawienia kotła i otwarcia komory spalania, co powoduje zapylenie kotłowni. Warto zaznaczyć, że jest to również metoda dość uciążliwa i szkodliwa dla zdrowia osób wykonujących czyszczenie, szczególnie wtedy, gdy trzeba je często powtarzać.

Czyszczenie płomieniówek sprężonym powietrzem

Ostatnią z opisywanych metod jest czyszczenie płomieniówek za pomocą sprężonego powietrza. Ciśnienie powietrza wykorzystywane w tej metodzie wynosi zaledwie kilka barów (zwykle 7-8). Sprężone powietrze nie usunie więc twardszych, zastałych osadów. Mankamentem tej metody jest również konieczność dokładnego dopasowania średnicy urządzenia czyszczącego do średnicy rury – dopiero wtedy czyszczenie jest najbardziej efektywne.

Przy rosnących cenach opału, a szczególnie węgla, regularne czyszczenie kotłów przemysłowych ma ogromne znaczenie. Nie tylko bezpośrednio wpływa na wydajność wymiany ciepła i pracy całego systemu, ale także przedłuża jego żywotność. Dłuższy czas eksploatacji kotła i jego wyższa wydajność znacząco obniżają więc koszty produkcji. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą na podstronie dotyczącej czyszczenia wymienników ciepła metodami wysokociśnieniowymi.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl