Zrealizowaliśmy już 2421 zleceń

Dlaczego warto regularnie czyścić przemysłowe wymienniki ciepła?

Różnego rodzaju wymienniki ciepła znajdują zastosowanie w wielu zakładach przemysłowych i pełnią istotne funkcje w procesie produkcyjnym. Zadaniem wymienników ciepła jest przekazywanie energii cieplnej pomiędzy dwoma ośrodkami.

Im sprawniej przebiega wymiana ciepła, tym bardziej efektywny jest cały proces oraz tym większa wydajność układu. Aby utrzymać odpowiednie parametry pracy przemysłowych wymienników ciepła, konieczne jest ich regularne czyszczenie.

Skutki zanieczyszczenia przemysłowych wymienników ciepła

Jakiekolwiek zanieczyszczenia zalegające na powierzchni służącej do wymiany ciepła spowalniają przekazywanie energii. Spadek wydajności jednego ogniwa prowadzi natomiast do obniżenia efektywności pracy całej instalacji i może podnosić koszty produkcji. Bardzo dobrze obrazuje to przykład zanieczyszczonego wymiennika rurowego. Tego typu wymienniki wykorzystywane są często jako podgrzewacze kleju. Klej przepływający przez rurki wymiennika, mające najczęściej niewielką średnicę, może zasychać i powodować zatory. Kolejne rurki wymiennika będą stopniowo wyłączane z działania, mimo tego wymiana ciepła nadal będzie zachodziła.

przemysłowe wymienniki ciepła

Łatwo jednak zauważyć, że będzie się ona odbywała wolniej (klej trzeba będzie podgrzewać dłużej, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę). Ponadto dalsze eksploatowanie wymiennika może prowadzić do jego całkowitego zatkania. W takiej sytuacji pozostaje wstrzymanie produkcji i kosztowna wymiana całego elementu lub próba jego wyczyszczenia.

Sposoby czyszczenia przemysłowych wymienników ciepła

Najbezpieczniejszą i najskuteczniejszą metodą umożliwiającą udrożnienie całkowicie zatkanych rurek wymiennika jest czyszczenie wysokociśnieniowe, nazywane także hydrodynamicznym. Wykorzystuje ono strumień wody pod bardzo wysokim, sięgającym nawet 2500 barów ciśnieniem. Za pomocą specjalnych dysz strumień wody kieruje się do wnętrza zatkanej rurki. Więcej o tym, jak wygląda hydrodynamiczne czyszczenie wymienników ciepła w zależności od ich rodzaju, przeczytasz w artykule „Na czym polega wysokociśnieniowe czyszczenie wymienników ciepła?”

Metoda ta daje bardzo dobre efekty, jednak zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest niedopuszczenie do całkowitego zatkania wymiennika i wyczyszczenie go zanim stanie się całkowicie niewydolny.

Zaleca się, aby przemysłowe wymienniki ciepła czyścić nie rzadziej niż co dwa lata. Jakie daje to korzyści?

Dlaczego warto czyścić przemysłowe wymienniki ciepła regularnie?

Regularne czyszczenie przemysłowych wymienników ciepła – czy to rurowych, czy też płytowych – ogranicza ryzyko nieprzewidzianych przestojów w zakładzie. Jest też zasadne ze względów ekonomicznych. Odpowiednie utrzymywanie i czyszczenie wymienników wpływają na obniżenie kosztów produkcji. Koszt eksploatacji w pełni sprawnego wymiennika ciepła jest niższy ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na energię. Wzrost efektywności wymiennika przekłada się także na wzrost wydajności działania całej instalacji. Regularne czyszczenie zmniejsza ryzyko uszkodzenia wymiennika oraz ryzyko nieplanowego przestoju linii produkcyjnej. Ponadto spowalnia korozję czyszczonych elementów i wydłuża ich żywotność, dzięki czemu linia produkcyjna jest tańsza w eksploatacji.

Skuteczne czyszczenie przemysłowych wymienników ciepła wymaga specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W AlpinJet od 13 lat czyścimy wymienniki ciepła w różnego rodzaju zakładach metodami wysokociśnieniowymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej usłudze, przejdź na podstronę czyszczenie wymienników ciepła w zakładach przemysłowych lub skontaktuj się z nami.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl