Zrealizowaliśmy już 2346 zleceń

Jak skutecznie czyścić aparaty wyparne w przemyśle?

Aparaty wyparne to specyficzny rodzaj wymienników ciepła, w których z podgrzewanej substancji odparowywana jest woda. W wyniku odparowania wody substancja płynąca w środku rurek wyparki gęstnieje, przez co może dochodzić do tworzenia się zatorów.

Wyparki wykorzystywane są m.in. w przemyśle spożywczym (w mleczarniach, cukrowniach, zakładach przetwórstwa owoców i warzyw czy w gorzelniach), hutniczym, metalowym i chemicznym. Przemysłowe aparaty wyparne umożliwiają odzyskanie wody z produktu i zmniejszenie ilości ścieków technologicznych, dzięki czemu koszt produkcji jest niższy. Oczyszczają one także wodę procesową, co pozwala na jej ponowne wykorzystanie. Sprawne działanie wyparki jest konieczne dla funkcjonowania wielu zakładów produkcyjnych i przetwórczych. Z czasem osad z zagęszczanej substancji może pozostawać na elementach aparatu wyparnego i prowadzić do zmniejszenia efektywności całego procesu. W skrajnych przypadkach znajdujące się w wyparce rurki mogą całkowicie się zatkać i doprowadzić do awarii całego urządzenia. W jaki sposób w takiej sytuacji można najskuteczniej udrożnić i wyczyścić wyparkę przemysłową?

Czyszczenie aparatów wyparnych metodą wysokociśnieniową

Najskuteczniejszą metodą czyszczenia wyparek jest obecnie czyszczenie mechaniczne za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem, nazywane czyszczeniem wysokociśnieniowym lub hydrodynamicznym. Umożliwia ono usunięcie nawet twardych osadów i udrożnienie zatkanych rurek wyparki, nawet o bardzo małej średnicy. Do wnętrza rurki wprowadza się specjalną dyszę osadzoną na giętkim, wytrzymałym wężu. Dysza jest skonstruowana w taki sposób, że strumienie wody kierowane są do przodu, na boki i do tyłu pod takim kątem, aby jak najskuteczniej usuwały zatory i wymywały osad. Samo udrożnienie wyparki może jednak nie wystarczyć.

aparaty wyparne

Dlaczego nie wystarczy samo udrożnienie wyparki?

Rurki w wyparce zatykają się stopniowo. Przez długi czas może więc ona działać nawet w sytuacji, gdy zatkanych jest więcej niż połowa rurek. Zmniejszy się wydajność całego procesu odparowywania wody, jednak nadal będzie on zachodził. W praktyce zdarza się, że klientowi zależy jedynie na udrożnieniu części rurek na tyle, żeby wyparka dalej funkcjonowała. Takie podejście prowadzi jednak do nieuchronnej awarii urządzenia i skrócenia czasu jego eksploatacji. Niewymyty i niewypłukany do końca osad z rurek, które są drożne, również będzie powodował niewłaściwą pracę wyparki. Z czasem może doprowadzić do awaryjnego zatrzymania urządzenia, a nawet jego uszkodzenia. Koszt koniecznego w takim przypadku przestoju i wymiany zepsutego elementu może być wyższy niż koszt dokładnego wyczyszczenia całego aparatu wyparnego.

Skuteczne czyszczenie wyparek przemysłowych wymaga specjalistycznego sprzętu oraz odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. W AlpinJet od 13 lat czyścimy aparaty wyparne oraz inne wymienniki ciepła w różnego rodzaju zakładach metodami wysokociśnieniowymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszej usłudze, przejdź na podstronę czyszczenia wymienników ciepła w zakładach przemysłowych lub skontaktuj się z nami.

< Powrót do wszystkich artykułów

Powiązane artykuły

Jeśli masz pytania lub chcesz zamówić usługę, skontaktuj się z nami.

Zawsze możesz liczyć na szybką odpowiedź kompetentnej osoby.

prezes firmy oferującej specjalistyczne usługi wysokociśnieniowe
Piotr Stelmach Prezes zarządu tel. +48 508-201-076 piotr.stelmach(at)alpinjet(dot)pl
Organizacja i wycena zleceń
Bogdan Guzik Organizacja i wycena zleceń tel. +48 781-085-845 bogdan.guzik(at)alpinjet(dot)pl